Iz letopisa
Nešto posle ponoći jednog oktobarskog dana krenule smo u Firencu – kolevku renesanse i popularnu turističku destinaciju koju godišnje poseti više od 15 miliona turista. Tamo smo se uputile da bismo prisustvovale petodnevnom kursu u sklopu Erasmus+ programa, koji se ove godine održavao u periodu od 23. do 27. oktobra. Kurs pod nazivom „The 4Cs: Communication, Collaboration, Creativity and Critical Thinking“ pohađalo je 14 prosvetnih radnika iz različitih delova Evrope: iz susedne nam Mađarske, zatim iz Slovačke, Letonije, Nemačke, Španije, Belgije i Danske. Učestvovale smo i mi, predstavnice iz Srbije: prof. Emeše Sič (matematika), prof. Jasna Đanić (psihologija) i prof. Aleksandra Mešter Trajković (engleski jezik). Kurs organizuje Europass Teacher Academy, a sprovodi ga Susan Gagliano, predavač i savetnik.
Slušali smo brojna predavanja i aktivno učestvovali u različitim aktivnostima, unapred razmišljajući o tome šta i na koji način ćemo moći da prenesemo našim kolegama i učenicima. Radna polovina dana je bila posvećena gorepomenutim „mekim“ veštinama na slovo „C“, koje se, u svetlu opšte neizvesnosti, smatraju zvezdom-vodiljom za obrazovanje učenika 21. veka. Od ogromnog značaja je za nas bilo povezivanje i razmena iskustava sa koleginicama iz kulturno i ekonomski raznolikih zemalja. Kroz razgovor sa njima uvidele smo da, bez obzira na sve različitosti, u radu sa učenicima svi nailazimo na slične izazove.
Druga polovina svakog dana po pravilu je bila posvećena istraživanju ulica i znamenitosti Firence. Obišli smo galeriju „Ufici“, a šetnjom preko mosta Ponte Vekio stigli smo na drugu stranu reke Arno, gde smo uživali u neprocenjivoj kulturnoj baštini unutar palate „Piti“, ali i spolja, u obližnjoj bašti „Boboli“. Jednog kasnog popodneva smo, nakon tada već očekivanog čekanja u podužem redu, stigli i do Mikelanđelovog Davida, koji je u drugoj polovini 19. veka sa trga Piaca dela Sinjorija smešten u unutrašnjost galerije „Akademia“.
U subotu je za sve polaznike kursa upriličena poseta vinarijama u oblasti „Kianti“, gde smo pored vina i maslina uživali u čuvenom toskanskom pejzažu i poslednjim zracima oktobarskog sunca.
Put Srbije smo krenule od Firence prema gradiću Bergamu na severu Italije. Tamo smo se ukrcale na avion koji nas je za samo nešto više od sat vremena preveo iz jednog sveta u drugi.
Gledamo slike, sabiramo utiske. Polako i pomalo bojažljivo isprobavamo poneku aktivnost sa kursa u radu sa našim učenicima. Smišljamo aktivnosti kojima ćemo sve što smo naučili preneti našim kolegama željnim znanja. Nadamo se da će ih naše pozitivno iskustvo podstaći da se i sami otisnu u nove i nepoznate vode pune avantura i izazova.